ÚJSZÁSZI
PLÉBÁNIA


Templomok:
Szászberek, Kossuth u. 25.
Zagyvarékas, Szabadság tér
Újszász, Szent István tér
HÍREK PROGRAMOK MISEREND KÉPTÁR KÖZÖSSÉGEK KAPCSOLAT
NAPI EVANGÉLIUM
2024. november 21.
csütörtök

Olivér névnap
Amikor Jézus közel ért Jeruzsálemhez, és megpillantotta a várost, sírva fakadt. Azután ezt mondta: "Bárcsak felismernéd te is, legalább ezen a napon, ami üdvösségedre szolgál! Most azonban el van rejtve szemed előtt. Jönnek majd napok, amikor sánccal...

HÍREK


Évközi 22. vasárnap - 2024. szeptember 1.
2024. augusztus 31.

OLVASMÁNY: MTörv 4,1-8: Mózes közli a néppel, Isten arra választotta ki őket, hogy minden népnek megmutassák az igazi bölcsesség mibenlétét: keresni az Úr akaratát és teljesíteni azt. A keresztény ember is arra van kiválasztva, hogy iránymutatója legyen az emberiségnek. Azzal, hogy idegesen elutasít bennünket a világ, az nem a mi problémánk, hanem a világé.

SZENTLECKE: Jak 1,17-27: A Jakab levél írója nem hagy kétséget afelől, hogy a keresztény embernek minden lehetősége megvan arra, hogy megélje és megmutassa az emberi élet különleges értékét. Ehhez a mennyből megkapja a segítséget. A kérdés, hogy igényli-e ezt a segítséget? Az ősbűn egy súlyos létromlást hozott, amely a kegyelem nélküli élet tapasztalatával ismerteti meg az embert. Innen kell felemelkednünk Jézussal Istenhez. A harag, a féltékenység, az irigység és az elégedetlenkedés, amely nehezíti az emberi kapcsolatokat, egy alapvető létromlás következménye, amelyben az ember izgalmasabbnak találja, ha a bűn gyermekeként és nem az Isten gyermekeként él. Az utóbbi ugyanis komoly önreflexió, tudatosság, előre tekintés, megtérés nyomán áll vissza az ember életében. Jakab is kiemel egyetlen erényt, amelyben, ha tökéletesek vagyunk, minden más erényben is előre haladunk, ez a gyengék gyámolítása.

EVANGÉLIUM: Mk 7,1-23: Jézus tanítványai mesterüket követve, számos olyan vallási előírást elhagynak, amelyek nem visznek közelebb Istenhez. Sok ember azonban éppen ezekhez a hagyományokhoz ragaszkodik leginkább. Ezek ugyanis szükségtelenné teszik a személyes megtérést, szükségtelenné teszik az állandó önvizsgálatot, az önmagunkkal való őszinte szembenézést. (Az emberek nem hajlandók felismerni azt, hogy igen sokszor tevékenyen közreműködnek fontos értékek elveszítésében. Akkor veszik komolyan a felelősségüket, amikor már nagy a baj.) Az ünnepre szüksége van az embernek. Egy családi ünnep célja, hogy fennmaradjon, megelevenedjen és átadódjon a sorban jövő generációk számára mindazon érték, amelyek eddig megtartották a családot. Csakhogy a családi értékekkel való találkozást lehetetlenné teszi az italozás, a morális tanúságtevést a trágár, léha beszéd. Keresztény életünkben az ünnep csúcsa a vasárnapi szentmise. Jézushoz megyünk és Ő hozzánk jön. Nem díszlet vagyok a vallási ünnepen, hanem minden esetben azért vagyok a szentmisén, hogy jobb kereszténnyé váljak. Persze, annak is van átmeneti jogosultsága, hogy pillanatnyi megnyugvást, békét keressek a lelkemnek. Ám egy idő után már fel kell tenni a kérdést magunknak: ezen a szentmisén jobb pap, jobb keresztény, jobb apa, jobb anya, jobb nagyszülő lettem-e? Ehhez a kérdéshez és a rá adandó válaszhoz kellő támpontot ad az Evangélium. Minden szentmisén. Sokan azért hanyagolják a szentmisét, mert ezt a kérdést is hanyagolni akarják. Gyakran halljuk, hogy a kereszténység közösségi életforma. Ám a közösség ereje az egyének személyes megtérése és elköteleződése. Problémás tud lenni az Egyház jelenléte egy társadalmi (állami) ünnepen. Vajon nem csupán díszletként van ott jelen? A profán területre citált jelenlétével meg tudja mutatni a maga lényegét, vagy hitelvesztést szenved el? A farizeusok és az írástudók kizárólag olyan hagyományokat erőltettek, amelyek egy hamis vallás álbiztonságába vezették az embereket. (Senki sem adhat mást, mint ami a lényege.) Jézus erre, mint nagyon nagy veszélyre mutatott rá.  Nekünk is gyakran fel kell tennünk a kérdés magunknak: Vajon közvetítem-e azokat az értékeket, amelyek megtartják értékes életű embernek az utódaimat? Kellő felelősséggel vagyok-e az életükért, vagy akkor kapok észbe, amikor már a veszett fejsze nyele helyzet van?

 

 

EGYHÁZKÖZSÉGEINK HÍREI


MISESZÁNDÉKOK:

ÚJSZÁSZ: október 31. (szombat) 18.00: a Rózsafüzér Társulat szándékára; szeptember 1. (vasárnap) 9.00: + Téglás József és f: Trepák Margit és + cs. tagok; szeptember 7. (szombat) 18.00: + Kiss Árpád (2. évf.), Kiss Árpádné, Nagy Erzsébet (7. évf.), élő és + cs.tagokért; szeptember 8. (vasárnap) 9.00: Veni Sancte;

ZAGYVARÉKAS: szeptember 1. (vasárnap) 10.30: (….); szeptember 8. (vasárnap) 10.30: Veni Sancte;

SZÁSZBEREK: szeptember 1. (vasárnap) 18.00: (….); szeptember 8. (vasárnap) 18.00: Templombúcsú * Veni Sancte  + Makai Józsefné sz. Kormos Mária (1. évf.), Makai József (28. évf.)

 

1. Az évközi 22. vasárnapot ünnepeljük. Ma van a Teremtésvédelem világnapja. Csányi Vilmos etológus írja, hogy az emberek nem hajlandók előre felismerni, hogy kellemetlen dolgok jönnek. Ha előre felismernék, megakadályozhatnák a legsúlyosabb következményeket, de nem látnak túl pillanatnyi érdekükön, és a legtöbbször nem tudatosan, hanem ösztönösen cselekednek. Nyilván el kell szenvednünk önző felelőtlenségünk következményeit, de a még nagyobb baj megelőzhető. Teremtésvédelemről beszélünk, de a teremtésvédelem leginkább a gyermekeket érintheti. Sok szülő nem hajlandó előre látni annak következményeit, ha nem neveli vallásosan gyermekét, és nem korlátozza önmagát annak érdekében, hogy gyermekeinek élhetőbb világot hagyjon maga után. A jóléti világ gyermek- és családellenessége és abortuszkultúrája radikális jelzése annak, hogy aláhanyatlott emberlétünk, és küzdelmet folytatunk a lelkiismeretünkkel, azt szeretnénk teljesen kiiktatni. Szombaton a templom környékét megtisztítottuk. Elhelyeztünk táblákat: „A Teremtés világnapja alkalmából megtisztítottuk a környéket. Őrizzük meg szépnek.”

2. Jövő vasárnap lesz a Veni Sancte mindhárom templomunkban. Szászberekben búcsú is lesz: Kisboldogasszony. A hittanosokat várjuk a szentmisékre. Elhozhatják a táskákat megáldásra, és azokba jelképes ajándékot is elhelyezünk.

3. A héten az énekkar próbája csütörtökön 18 órakor kezdődik a plébánián.

4. Szentségimádások. Pénteken 16.30-kor Zagyvarékason, szombaton 17.30-kor Újszászon, vasárnap 17.15-kor Szászberekben. Ha a szentségimádáson még nem találkoztunk Jézussal, akkor még nincsen vele személyes kapcsolatunk. Egy valláshoz ragaszkodunk talán, amit jobbára magunk alakítunk ki saját magunknak, de Jézus nem tudja elérni a lelkünket. Abban éppúgy benne marad az önteltség, a harag, a megszólás, az önzés, a magamutogatás, mintha közünk sem lenne a katolikus Egyházhoz. Akit nem vonz a szentségimádás, az semmit sem érez az Úrfelmutatáskor és semmit sem alakít rajta a szentmise. Marad profán, testi ember. Szükséges a szentségimádás ahhoz, hogy a természetfeletti vonzásába belépjünk. Mostantól a szentségimádások előtt ezt elmondom, mint ahogy azt is, hogy abban a félórában mit, miért teszünk. A lényeg mindig az a csend, amelyben Isten jelenlétére ráérzünk, és kialakítjuk azt a tiszteletteljes állapotot, amelyben engedjük, hogy az Ő jelenléte hassom ránk. A szentek által megkívánt indifferencia azt jelenti, hogy nincs semmi elvárásom, előfeltételem, kérésem, személyiségem teljességével ráhagyatkozom. Ez után esetleg jöhetnek azok a kötött szövegek, amelyek segítségével jól és szépen szólítom meg az Urat (litánia, rózsafüzér, imaszövegek). A szentségimádás nélkül mindig nekem lesz igazam. A szentségimádás következtében ebben egyre inkább bizonytalanná válok.

BEMUTATKOZÁS
Az Újszászi Római Katolikus Egyházközség a Váci Egyházmegye Püspökségéhez tartozik
TEMPLOMOK

IMA, HITTAN, LELKISÉG
Hitünk megnyilatkozásai
ANYAKÖNYVI HÍREK
Keresztelés, házasságkötés, temetés