OLVASMÁNY: Szám 11,25-29: Két eseményt kell ma figyelnünk: az isteni kiválasztást és az egyház sajátos hierarchikus rendjét. Mózes az Úr utasítására hetven vént vesz maga mellé, akik tanácsadóként segítenek neki a nép kormányzásában. Prófétai elragadtatásba estek, vagyis Isten hitelesítette őket és kivételes kegyelmet kaptak. Két öreget nem Mózes választott ki, és mégis megkapták a rendkívüli jeleket és kegyelmeket. Gyakran így jelennek meg az Egyházban a szentek, akik „kívülről” érkeznek, s arról tanúskodnak, hogy őket közvetlen módon hívta meg az Isten (Szent Pál, Szent Ignác stb.) A másik figyelemre méltó szempont, hogy az Egyház hierarchikus felépítésű, de a legkorábbi parlamentáris berendezkedésű közösség. A bölcs öregek kiemelt szerepet kapnak benne, részben a hagyomány őrzése és átadása, részben a törvények őrzése és tanítása miatt. Az idős ember jobban átéli, mint a fiatal, hogy ő a múlt érzékeny szövete és a jövő magvetése. Ez komoly feladatot ró az idős emberre. Nincs szánalmasabb, mint a hebehurgya módon élő öreg. A fiatal pedig a tiszteletadással azt jelzi, hogy szeretne ő is bölcs lenni. Ma két dologtól kell függetlenítenie magát a keresztény embernek. A csak szórakozásra berendezkedő, merőben dopaminfüggő életmódtól és a hebehurgya öregkortól, valamint attól a fiatal stílustól, amely a szabadság blöffjét hangoztatva felrúg minden együttműködési keretet.
SZENTLECKE: Jak 5,1-6: Szent Jakab továbbra is szigorú moralistaként szólal meg. Ennek is helye van a keresztény életben. Hiszen nagyon sokszor történik álszent, szemforgató hivatkozás Istenre és a szeretetre, miközben súlyos, sőt égbekiáltó bűnök gyakorlatát követjük. Ilyenek a vallásháborúk, a családi gyűlölködések, vagy az a rabszolgatartásból kinővő helyzet, amellyel Dél-Amerikában a felszabadítási teológia szállt szembe. A keresztény morális nem csupán törvényeket hirdet ki, amelyek megszegéséhez büntetési tételt kapcsol, hanem elmagyarázza, hogy mi miért rossz és miért jó ama rosszak az elhagyása. A keresztény morális nem követi maradéktalanul a demokrácia szólamait, nem tud teljesen azonosulni a hatalmi ágak hármas megosztásával (lásd: Arisztotelész, John Locke, Montesquieu), mert az Egyházban a legfőbb törvényhozó Isten. A deista szerint Isten megteremti a világot, aztán úgy kivonul belőle, hogy mindent az emberre bíz. Egyébként a demokrácia eszméje nem tudja legyőzni az emberi önzést. Mindig kialakul az oligarchia. A vagyonosnak alárendeltje lesz a kevésbé vagyonos és a joggal gátlástalanul visszaélő fölébe kerekedik annak, aki a jogot tiszteli.
EVANGÉLIUM: Mk 9,38-48: Jézus az emberi jóságot, a segítőkészséget, a szolidaritást az üres vallási cselekedetek fölébe helyezi. Ha valaki valóban emberszerető és tisztességes, az több jót tesz, mint a nagyon vallásos álszent. Aki önzetlenül teszi a jót, az velünk van máris és egyre inkább velünk lesz, mondja Jézus, ha nem dorongoljuk őt le magunknak fenntartott kompetenciát hangoztatva. Nem az a lényeg, hogy kinek milyen vallási teljesítményei vannak, hanem az, hogy mennyi jót tesz az emberekkel. Semmit nem ér annak az embernek az imája, aki haragot tart embertársával és gyűlölködik. Jézus ismét kitér a botránkoztatás súlyos ártalmaira. A zsidók egyes bűnös vágyak fészkét egy-egy testrészhez kötötték. Ezért mondja Jézus, inkább éljünk ezek hiányában, mintsem, hogy botrányterjesztők legyünk. Jézus nem említi külön a nyelvet, de másutt jelzi, a legtöbb bűnt az ember a nyelvével követi el. Szent Pál mondja, zsoltárt zengjetek ahelyett, hogy egymást megszóljátok. Szent Jakab is említi, ha egymást marjátok, teljesen értelmetlen életet éltek.
EGYHÁZKÖZSÉGEINK HÍREI
MISESZÁNDÉKOK
ÚJSZÁSZ: szeptember 29. (vasárnap) 9.00: + Medgyes Pál és + Nágel Klára; október 5. (szombat) 18.00: A Rózsafüzér Társulat szándékára; október 6. (vasárnap) 9.00: (….);
ZAGYVARÉKAS: szeptember 29. (vasárnap) 10.30: + Kiss István (5. évf.), halálának 94. évf; október 6. (vasárnap) 10.30: (….);
SZÁSZBEREK: szeptember 29. (vasárnap) 18.00: (….)
1. Az évközi 26. vasárnapot ünnepeljük. Jövő vasárnap a diákmisék mellett terménybetakarítási hálaadás is lesz. Egy-egy díszesebb kosárban el lehet helyezni őszi terményeket, amelyeket megáldva megköszönjük Istennek, hogy fenntartja az életünket, gondoskodik rólunk.
2. Október 4-én Zagyvarékason, október 5-én Újszászon, október 6-án Szászberekben az esti szentmise előtt fél órával szentségimádás lesz és októberi litánia. Októberben minden esti szentmise előtt negyedórával októberi litániát imádkozunk.
3. A gyermekek hitnevelésére idén fordítsunk nagyobb gondot. Az a család, amelyik a hittanos gyermekét sohasem hozza el a templomba, olyat tesz, mintha csak elméletben taníttatná egy tanteremben a sportot gyermekének, de a sportpályára nem engedné őt, vagy elmesélne neki egy nyaralási lehetőséget, ahová sohasem fognak elmenni. A következő diákmise október 6-án lesz. (Újszászon 9.00 óra; Zagyvarékason 10.30; Szászberekben 18.00) Újszászon október 5-én, szombaton délután 15 órától 17.30-ig hittanos délutánt tartunk: játék, vetélkedő, palacsinta, előkészület a másnapi szentmisére. Zagyvarékason és Szászberekben a hittanórán készülnek a gyerekek a diákmisére.
4. Kedden 17.30-kor az ima iskolája, csütörtökön 18 órakor énekkari szólampróbák lesznek a plébánián. Szombaton délután egy-két segítőt szívesen fogadunk a hittanos délutánra.
5. Fatimai nap Jánoshidán: október 13-án. (10.15: rózsafüzér, 11.00: ünnepi szentmise)
Az újszászi Szent István király-templomban, az Orczy-kripta előterében húsz urna helyét tartalmazó urnafal van. Megnyílik itt is a temetkezési lehetőség, illetve a sírhely előzetes megváltása azok számára, akik katolikus egyházi temetést kérnek. A költségek előreláthatólag a következők. Egy urna hely megváltása 25 évre: 200.000 Ft. két (egymás melletti) urna megváltása 25 évre: 350.000 Ft. Temetéskor az urnaelőkészítés és a regisztrációs díj: 20.000 Ft, az egyházi szertartás 35.000 Ft, a fedlap csiszolása és a szöveg vésése: 900 Ft/karakter. Érdeklődni a plébánia irodájában lehet. A sírhelyek látogatását irodai időben (hétfő-szerda-péntek 9-12 óra), illetve a szentmisék kezdése előtt fél órával biztosítjuk (hétfő-péntek-szombat 17.30-18-30; vasárnap 8.30-10.00)
KATEKÉZIS:
AZ IMÁDSÁG. (Az „imádság iskolája” keddi témájának összefoglalása.) Az imádságban Istennel beszélgetünk. Alapvetően meghatározza az imádságunkat, hogy milyen énképpel és istenképpel rendelkezünk. (1. nem imádkozunk, 2. hektikusan imádkozunk, 3. harmonikus az imaéletünk) Keresztény módon csak az tud imádkozni, aki nem rágalmazza embertársát és nem mond róla rosszindulatú feltételezéseket. A kereszténység közösségi életforma. Ez megjelenik az imádságainkban is. (Szentmise, liturgia, „Mi Atyánk” megszólítás.) Hogy miképpen pozícionáljuk magunkat Isten előtt, azt az emberekkel való kapcsolatunk és a külső tiszteleti formák is mutatják. (Elcsendesedés a templomban, térdhajtás, a szentmise előtt és után rövid magunkba szállás stb.) A rózsafüzér, amelyet Szent Domonkos terjesztett el a 13. században, egyéni és közösségi módon is imádkozható. Valamilyen formában minden vallásban megtaláljuk. A lélek elcsendesedését, szemlélődést, Jézus élete titkaiban való elmélyülést segíti. A rózsafüzér imádsághoz a Szűzanya számos ígérete is kapcsolódik. (Jövő héten az imádság iskolája keretében a Miatyánk titkaiban mélyedünk el.)
|