OLVASMÁNY: Sir 27,5-8: Az ószövetségnek ez a bölcsességi könyve fejleszti önismeretünket és segíti emberismeretünket. A nagy rosta Istennél van és mindenki számára a végső napon derül ki, hogy értékként fennmarad-e, vagy hamis lévén kihullik belőle. Az ember beszéde sokat elárul belső világáról. Aki folyamatosan támad, kritizál, elégedetlenkedik, annak a lelke beteg. Aki a bölcs, megfontolt beszéd helyett pletykálkodik, annak hasonlóképpen önmagába kellene tekintenie. Nekünk is rendelkeznünk kell egy olyan „szűrővel”, amely segít felismerni, hogy ki érdemes a bizalmunkra és ki nem, kitől kell óvakodnunk és kivel lehet szövetkeznünk.
SZENTLECKE: 1Kor 15,54-58: A keresztényekre nem csupán rábízatott, hogy Jézus feltámadását hirdessék, de saját életükben is be kell mutatniuk e reménynek és mélyen hitt üzenetnek a hatását. Ádám leszármazottjaként élőlények vagyunk csupán mindaddig, amíg Isten Jézus által éltető lélekké nem formál bennünket. S ebben az állapotunkban már nem a romlást terjesztjük, hanem a megújulást, az újjászületést, a mennyei élet iránti vonzalmat. Mennyire fontos lenne ez minden gyermeket nevelő szülő esetében! A mai szentleckében Szent Páltól egy őskeresztény himnuszt hallunk. Halál, hol a te fullánkod? A Krisztusban újjászületett ember életét nem mérgezi a halál tudata, hanem arra inspirálja, hogy minél értékesebb lélekkel érkezzen meg Istenhez. Ez a fáradozás nem hiábavaló, tanítja Szent Pál.
EVANGÉLIUM: Lk 6,39-45: Jézus szintén az önismeret fontosságáról beszél. Általában azért nem vagyunk őszinték magunkkal, mert megriadunk attól a sok feladattól, amelyek a hiányos neveltetésünkből, a könnyelmű múltunkból, az elherdált lehetőségeinkből, a megromlott emberi kapcsolatainkból adódnak. Így aztán nekilátunk másokat javítgatni. Ezt közbülső megoldásnak véljük. Pedig a legtöbbször arról van szó, mint a paródiákban. Nem tudja a szereplő felolvasni a levelet. Erre valaki figyelmezteti, fordítva tartja a lapot, ezért nem érti sem ő, sem más, hogy mit olvas. Az élet könyvét jól kell kézbe vennünk és jól kell olvasnunk. Ha gyermekeinknek nem az élet könyvét olvassuk, hanem saját magunkat ajánlgatjuk – netán odavetjük őket – az Istennel szemben védekező világnak, akkor nagyon nagy terhet helyezünk rájuk. Vak vezet világtalant, mondja Jézus. Ebben a példázatban is elhangzik, hogy nincsen jó fa, amely rossz gyümölcsöt ad és nincsen rossz fa, amely jót terem. Ha megbotránkoztató filmet látunk, akkor annak eredete a rendező lelkében keresendő, éppúgy, mint a züllést és istentelenséget terjesztő könyv esetében. Vajon hogyan lehet az, hogy miközben a legcsodálatosabb gyümölccsel, az Eucharisztiával táplálkozunk, még mindig a mag nélküli régi gyümölcsöket teremjük? Ennek oka lehet az, hogy még befogadásra képtelen a lelkünk, vagy tönkre tette bennünk a misztérium iránti érzéket a túlzottan világias életmód. (Jobban felkeltik a figyelmünket a celebek, mint a papok, netán a papot is csak celebnek látjuk.) Nem az ideális gyermek fejlődött bennünk tovább, hanem az elrontott gyermek, és immár az működik. Szent Pál azt mondja, megéri a fáradozás, ha az Isten ügyéért buzgólkodunk. Megéri az a fáradozás is, amelyet a helyes önismeretre jutásért hozunk és a lelki életünk sokkal magasabb szintre hozása miatt mérsékeljük az evilági kíváncsiskodásainkat. Gnoti szeauton, olvasták az egyik tanácsot a régi görögök a Delphoi jósdához vezető úton. Vagyis: addig semmit se remélj a jósdától, amíg ezt a fáradtságos utat be nem jártad, és nem kezdted igényesen megismerni önmagadat. Jézus nem hagy minket magunkra ebben a sokszor reménytelennek tűnő feladatban. Mielőtt elindulnánk, már közli, mit kell keresnünk: Az ember Isten képmása. A kereséshez pedig csak egyetlen tanácsot ad: Szeressétek egymást.
EGYHÁZKÖZSÉGEINK HÍREI
MISESZÁNDÉKOK
ÚJSZÁSZ: március 2. (vasárnap) 9.00: (….); március 9. (vasárnap) 9.00: + Varga József (7. évf.);
ZAGYVARÉKAS: március 2. (vasárnap) 10.30: (….);
SZÁSZBEREK: március 2. (vasárnap) 17.00: (….)
1. Az évközi 8. vasárnapot ünnepeljük. Március 5-én hamvazószerda lesz (szigorú böjt), kezdődik a nagyböjt. Hamvazószerdát Újszászon március 4-én 17 órakor előesti szentmisével tartjuk meg, Zagyvarékason március 5-én 16 órakor, Szászberekben 17 órakor lesz szentmise, hamvazkodás szentelményével. Jövő vasárnap nagyböjt első vasárnapja.
2. Nagyböjt első vasárnapja után minden nagyböjti pénteken Zagyvarékason az esti szentmise előtt (15.30-tól), Újszászon is az esti szentmise előtt (16.30-tól) keresztutat járunk. Szászberekben a hívek maguk szervezik meg úgy, mint tavaly.
3. Nagyböjt során tilos a főoltárokat virággal díszíteni, kivéve a 4. vasárnapot és a két főünnepet (Szent József és Gyümölcsoltó Boldogasszony).
4. A betegek kenetét templomainkban nagyböjt 5. vasárnapján vehetik fel idős és beteg híveink.
5. Február 24-én megtartottuk az újszászi plébánián a 2024. évre szóló zárszámadási és a 2025. évre szóló költségvetési közgyűlést. Olyan személyek voltak jelen, akik számításba jöhetnek egy közös képviselő-testület felállításakor. Gyakorló, mintaadó katolikus életet élnek, vállalják küldetésüket a hit átadásában családjuk körében és a tágabb környezetükben, legalább a szükséges szinten értik az Egyházat és benne a pap szerepét. Ez utóbbi azt jelenti, hogy lelkesen evangelizálnak, helyesen reagálnak a vallásukat nem gyakorló hajdanvolt katolikusok felvetéseire, pozitívan közvetítik a plébános lelkipásztori terveit, vallási életük meghívást jelent másoknak a templomi közösségbe és nem elbizonytalanodást. Nem elriasztják az embereket a templomtól, hanem bevonzzák őket. A templom az istentisztelet megszentelt helye, ahol Jézussal akarunk találkozni. A képviselő-testület nem munkáltatója a plébánosnak, hanem tanácsadó testülete. Bizonyos anyagi és gazdasági kérdésekben egyetértési jogot gyakorolnak. Döntési jogkörük nincs, mert az végső soron a püspöknél van. (A költségvetést és a zárszámadást ő fogadja el és nem a képviselő-testület.) A képviselő-testület tagjai nem hozzák be a közösségbe azt a negatív kommunikációs stílust, amely jelenleg a világban van. Nem kötekednek a dolgok kellő átlátása nélkül és nem akar mindegyik plébános lenni. Nem nehezítik, hanem segítik a plébános egyházkormányzati és szentségtani kompetenciájának érvényesülését. Határozottan különböztetnek az önkormányzati és az egyházi események között. Az önkormányzati események a társadalmi, világi életben kapnak szerepet, az egyháziak a lelki életben. Egészen más a szervezése egy világi eseménynek, mint a hitéletinek. Nem plakátolunk és meghívókat írogatunk, hanem személytől személyig evangelizálunk és misszionálunk, és ezt a családjainkban kezdjük. Aki nem tud Jézusról csodálattal és szeretettel beszélni, az nem tud evangelizálni. A katolikusoknál nem az a nagy teljesítmény, ha okosabbak a papnál, sőt a pápánál is, hanem az, ha a gyermekeiket hitvalló katolikussá nevelik, ahogy arra a templomi házasságkötéskor, majd a kereszteléskor ígéretet tesznek.
Zagyvarékason némileg gyengült a plébánia pénzügyi helyzete. Újszászon – a sírhely megváltások kapcsán – stabilabb, de itt komoly beruházásokra van szükség. A temetőben még egy kaput nyitunk, a templom előtti teret és a templom oldalát ki kell világítani, mert drogosok tanyája lett, esetleg valamilyen elzárásról is gondoskodnunk kell. A drogosok rombolását is helyre kell állítani.
Szászberekben kilencen készülnek elsőáldozásra. 2025. június 1-jén lesz. Szászberekben idén megszervezzük a karitász munkát is. A három plébánia vonatkozásában három felnőtt készül keresztelkedésre, heten bérmálkozásra.
A terveink szerint május 24-én lesz a szentévi zarándoklatunk. A részleteket még ki kell dolgozni.
Szeretettel várjuk az énekkarba az új tagokat. Vasárnaponként már énekelünk a szentmisében.
Szent VI. Pál pápa: A társadalom nem egyének halmaza, hanem a közösségek együttműködő rendszere. Közösségek a keresztény családok, amelyek az egyházközségben együttműködnek. Közösségek a plébániák, amelyek az egyházmegyében egységes rendszert alkotnak. Közösségek a nemzetek, amelyek az emberiség egészében egymást megértve és elfogadva élnek. Az egyetemes Egyház egyik küldetése, hogy a nemzetek békés együttélését és egymás iránti jóakaratát fenntartsa.
Demeter Szilárd: Az állam a közösségek közössége és nem az egyének halmaza. A globalizációs törekvés individualizálná az embereket és alárendelné őket egy központi akaratnak. De a központi akarat egy hatalmi elit önkénye és nem az emberi személy valódi természetének a felszínre segítése. A globalizáló központi akarat nem éltet, hanem elfojt. Az emberi személyt visszafejleszti.
|