OLVASMÁNY: Ter 15,5-18: Isten nagy hangsúlyt helyez arra a szövetségre, amelyet Ábrahámon keresztül az emberiséggel kötött. Egy ősi szerződéskötési rítus jelenik itt meg. Úgy járjak, mint a kettévágott állatok, ha elvetem a szövetséget. S valóban, az Istentől elszakadt ember előbb-utóbb elveszíti az emberi méltóságának a java részét. Egyébként Szent Pál szinte lehetetlennek tartja azt, hogy elhagyja Jézust az az ember, aki valóban rátalált már. A görög kétféle testet ismert: biosz és zoé. Élő test (ilyen az állat is) és lélek által éltetett test. Ez utóbbi csakis az emberé lehet. Ám legyen is az!
SZENTLECKE: Fi 3,17-4,1: Szent Pál nagy aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy a filippiek közül némelyek nem mentek végig azon az úton, amelyet az Evangélium mutat. Éppen csak belekóstoltak a kereszténységbe, aztán visszamentek a pogány szokásaikba, vagy a kettőt együtt akarták csinálni. Semmit nem ér nekünk, ha csak tájékozódunk a kereszténységről, de nem kezdjük el azt igazából élni. Ilyen az az ember, aki elegendőnek érzi a merő formális megkeresztelkedést, aztán nem lesz annak folytatása. Szent Pál világossá teszi, hogy amennyiben nem kapcsolódunk az égi hazához, a földi dolgok mérték vesztett hajszolásába kezdünk. Az égi hazához úgy kapcsolódunk, ha az imádság emberei vagyunk és az Egyház javára élünk. Egy ókeresztény irat, a Diognétoszhoz írt levél úgy fogalmaz, hogy az Egyház az a világban, mint a lélek a testben. A mi küldetésünk: lelket adni a világnak. Az a keresztény, aki nem érzi jól magát ebben a világban, arról tanúskodik, hogy csupán kapni akar a világtól. Csakhogy nekünk az kevés, amit a világ tud adni. Ezért életünket már most a mennyei hazába kell belegyökereztetnünk.
EVANGÉLIUM: Lk 9,2-36: A hegyek különös jelentőséggel bírnak a Bibliában. A Sátán felvitte Jézust a kísértés hegyére, hogy megmutassa a maga értékeit. Jézus is felvitte tanítványait a színeváltozás hegyére, hogy megismerjék azt a sokkal többet, mint amivel az ördög csábít. Ma ismét egy olyan ősegyházi igehirdetési anyaggal találkozunk, amelyről mindhárom szinoptikus evangélista tudósít. Általában azt szokták kiemelni, hogy Jézus előkészíti a három kiválasztott tanítványt a Golgota látványára. De akkor miért csak ezt a három apostolt? Inkább Mózesre és Illésre irányuljon a figyelmünk. A zsidó hagyomány szerint a Messiás eljövetelét közvetlenül megelőzi Illés visszatérése. Tehát Illés is igazolja Krisztust. Mózes pedig mintegy átadja a népét annak, aki sokkal hatalmasabb, mint ő. Márk és Máté leírása szinte szó szerint megegyezik. Lukács hagyományában Jézus hosszasan imádkozik, s eközben a tanítványok elalszanak. Ugyanez történik majd az Olajfák-hegyén is Jézus elfogása előtt. Máté, Márk és Lukács egyaránt leírja, hogy Jézus imája közben az apostolok elaludtak. Jellemző: Isten tevékenykedik, az ember pedig érzéketlen marad, de azt is mondhatjuk, hogy az ember együttműködése Istennel gyengécske. A színeváltozás történetében a tanítványok passzív szemlélői szeretnének lenni annak a fenséges állapotnak, amely eléjük tárult. Jézus azonban jelzi, hogy az önfeláldozó szenvedés útja vezet majd ide. Jézus keresztje és az ember teljes önátadó Istenre találása nélkül ez a megrendítő valóság háttérben marad. Isten jelenléte mindent átsző a világban, a történelemben és az ember életében. Hogy ez miért tud olyan ritkán nyilvánvalósággá válni, az csak az emberen múlik. Kevés érdeklődést mutat ugyanis a mennyei haza iránt. Nem dicsőíti az Istent, nem működik együtt a megváltás művével. Akkor pedig a mennyei haza nem mutatja meg magát. Jézus minket is felvinne arra a hegyre, amelyen önmagunkat, Istent és a világot egészen másképpen látnánk, mint amikor csak békeperspektívából szemlélődünk. De ezt a felemelkedést megelőzi az alázat, az imaélet és a bűntől való szabadulás vágya.
EGYHÁZKÖZSÉGEINK HÍREI
MISESZÁNDÉKOK
ÚJSZÁSZ: március 16. (vasárnap) 9.00: + Tűri András és + Trepák Mária; március 22. (szombat) 17.00: + Szaszkó László (24. évf.), + szülők és cs.tagok, + Kókai Andrásné (15. évf.); március 23. (vasárnap) 9.00: + Bakó Jenő és + Garai Margit;
ZAGYVARÉKAS: március 16. (vasárnap) 10.30: Cinka, Szunyi, Bujdosó család + tagjai, + szülők, testvérek, nagyszülők, rokonok; március 23. (vasárnap) 10.30: + Kohlberger Gyula (5. évf.); valamint: Jánosi Imre (9. évf.), a Jánosi és a Dóra család élő és + tagjai;
SZÁSZBEREK: március 16. (vasárnap) 17.00: (….)
1. Nagyböjt 2. vasárnapját ünnepeljük. A héten, szerdán lesz Szent Józsefnek, az Egyház fővédőszentjének a főünnepe. Az ünnepi szentmise Újszászon lesz szerdán este 17 órakor (Szászberekben elmarad a szentmise.)
2. Nagyböjtben minden pénteken az esti szentmise előtt Zagyvarékason és Újszászon is keresztutat járunk. Ezt és az utána következő szentmisét tekintsük nagyböjti lelkigyakorlatnak. Gondoljunk már a nagyböjt elején a szentgyónásra! Böjtölésünkkel is az Egyházzal való együttműködésünket fejezzük ki.
3. Május 24-én szentévi zarándoklatot teszünk Márianosztrára. Szentmisénk ott lesz 11 órakor. Hazatérőben Máriabesnyőt is meglátogatjuk, ott imádkozzuk el a májusi litániát. Lehet jelentkezni Újszászon a plébánián, Zagyvarékason Varga Jánosnénál, Szászberekben Lajkó Viktóriánál. Jöhetnek gyerekek is, nekik külön programot szervezünk (erdei vasút), hozhatunk olyan ismerőst, akinél esélyt látunk arra, hogy szorosabbra fűzi kapcsolatát Krisztus Egyházával. Amint egyeztettük a részletes programot, jelzem a költségekkel együtt.
4. Május 25-én 18 órakor a Szolnok-belvárosi templomban bérmálkozik öt fiatalunk. (Marton Zsolt megyéspüspök bérmál.) Felnőtt keresztelésre készül további négy fiatal.
5. Kifejezett szóbeli tiltásom ellenére az Idősek Otthonában elhunyt embereket ástak el beszentelés és imádság, vagyis tudtom és jelenlétem nélkül az egyházi temetőben, ittlétem alatt immár másodszor. Jogi eszköz nincsen a kezemben. Mindenesetre írásban is felhívom a figyelmet az ilyen eset erkölcsi tarthatatlanságára. Nem járulok hozzá, hogy 301-es parcella létesüljön az egyházi temetőben. Vagy a keresztény felekezetek temethetnek, vagy polgári (állami) temetés lehetséges. Senki más nem jogosult saját döntése alapján embereket elásni az egyházi temetőben. A háborúkban sem elásták elesett bajtársaikat a katonák, hanem imádkozva, Istennek ajánlva eltemették őket, ha nem volt jelen tábori lelkész. Az elesett és magára hagyott ember ugyanazzal a méltósággal rendelkezik Isten előtt, mint a szerencsés csillagzat alatt élő. Az aranykoporsóban ugyanaz az emberi méltóság van, mint a legolcsóbb urnában. Ha valaki végrendeletet nem tett halálakor a temetésével kapcsolatban, akkor vélelmezni kell a szándékát. Vajon mit válaszolt volna a következő kérdésre: Imádsággal megszentelt földbe temessünk, vagy valaki ásson el? Tudjuk, hogy tíz emberből kilenc mit kért volna. Nagypénteken a temetői keresztút előtt szeretném, ha minél többen jelen lennénk az utólagos szertartáson, hogy imádsággal ajánljuk a méltatlan módon elásott emberek lelkét Teremtőjüknek és Megváltójuknak. Március 15-én, szombaton értük ajánlottam fel a szentmisét.
Isten szabad akaratot adott az embernek. Így megteheti azt is, hogy elhagyja az Istent és nélküle próbálja megoldani, sikerre vinni az életét. Az ember azonban nem válhat olyan megátalkodottá, hogy Isten ne hallja meg azonnal a bűnbánó, segélykérő szavát, s ne nyújtaná feléje kezét. |