OLVASMÁNY: Kiv 3,1-15: Mózes Isten választott népének vezetője lesz. A feladat kijelölése előtt Isten kinyilatkoztatja magát Mózesnek: Én vagyok az, aki van (Jahwe). Minden más csak általam létezhet. Minden más, aki és ami érteni akarja önmagát, határozza meg a hozzám való viszonyát. Velem, vagy ellenem, nem mindegy. A Biblia, mintegy 1300 évvel Jézus előtt hitet tesz az egyistenhitről. Ez egy nagy fordulat az emberiség történetében. Mózesre bízta Isten azt a szolgálatot, hogy mindenkinek beszélnie kell arról, aki VAN. Elsősorban saját népének, ők pedig az életükkel mutassák meg mindenki másnak, hogy hűségesek a világ teremtőjéhez, készségesen együttműködnek ővele. Annyi minden zavaros körülmény kitisztulna ebben a világban, ha egyértelmű, alázatos szeretetkapcsolatban élnénk azzal, aki VAN, ha tudomásul vennénk, hogy ő van, mi pedig általa lettünk. A marxizmus ezt megfordította. Azt tanította, hogy eredendően mi vagyunk, Isten pedig csak általunk lett, és addig van, amíg mi akarjuk.
SZENTLECKE: 1Kor 10,1-12: Az ősatyák ugyanazt a sorsot élték mindannyian, s voltak, akik célba értek, mások elvesztek. Az emberek közül sokan ugyanazt a sorsot, amit a sokkal gazdagabbak és egészségesebbek növekvő békétlenségben és elégedetlenségben élik, ők békében és szeretetben tudják abszolválni. Mi teszi az embert ilyenné vagy olyanná? Az Istenhez való kapcsolata, a hozzá való közelsége vagy távolsága, a bűntől való sebzettsége vagy a tőle való mentessége. Van, aki irtózik az anyaszereptől, más a legfőbb boldogságának tartja. Egyetlen egy dolog határozza meg az ember lelkületét és az igazsághoz való viszonyát, hogy milyen távol van Istentől. Ez a távolság csak rajtunk múlik, mert Isten mindig közel van és velünk van. Mi válhatunk érzéketlenné vele kapcsolatban.
EVANGÉLIUM: Lk 13,1-9: Az evangélium alapvetően egyetlen dologról szól. Ahogy a vincellér közbenjár a gyengén és lassan fejlődő fügefa érdekében, úgy kell nekünk is közbenjárnunk Istennél a lemaradozó és a hitben gyengén ébredező hozzátartozónkért és más embertársainkért. Jézus világossá teszi, hogy számos ember fájdalmas sorsa nem az ő személyes bűnei miatt van, hanem azért, hogy felkeltse másokban a szolidaritás érzését, és elkezdjünk sokkal jobban vigyázni egymásra. Szavakat nem lehet találni arra a nyugalomra, amellyel számos nagyszülő semmi veszélyt nem látva szemléli unokája hitetlenségét. S eközben hangoztatja, hogy ez a gyermek az élete értelme, öregségének bearanyozója, ő az, akit „istennél is jobban imád”. A terméketlen fügefáról szóló hasonlat arra is rámutat, hogy Jézus korai termést keres. A klasszikus pedagógia ismeri, hogy az ember életének már a korai szakaszaiban sorsdöntő dolgok formálódnak. (Például a klasszikus pedagógia már kétezer-ötszáz évvel ezelőtt tanította, hogy a kisgyermek első ellenálló időszakát (dackorszaknak mondjuk), úgy kell mederbe terelni, hogy ne legyen következménye sem félelem, sem személyiségmegtörés, sem későbbi alakoskodó, hazug karakter.) Ugyanakkor nem kell kivágni azt a fát, amelyik késlekedik a gyümölcsterméssel. Áthelyezve az ember életére ezt a hasonlatot, arról van szó, hogy ne minősítsünk senkit emberileg értéktelennek, hanem járjunk közbe érte, a végsőkig bízzunk abban, hogy egyszer csak termővé válik az élete és Isten kedvét találja benne. Arról a szolidaritásról van szó, amely minden családnak, minden keresztény közösségnek a sajátja kell legyen, de az Egyház az egész világért könyörög, vezekel, helytáll, hogy ne vesszen el egyetlen történelmi kor sem a felelőtlen ámokfutásában. Ne legyen még egyszer „vízözön”. A nagyböjti keresztutakat a tisztítótűzben szenvedő lelkek megsegítésére is járjuk, böjtjeinket felajánljuk az élvezeteket hajszoló hedonista embertársainkért is. Gondoljunk arra a közbenjárásra is, amelyet a szentektől és legfőképpen a Szűzanyától remélhetünk.
EGYHÁZKÖZSÉGEINK HÍREI
MISESZÁNDÉKOK
ÚJSZÁSZ: március 22. (szombat) 17.00: + Szaszkó László (24. évf.) + szülők és cs.tagok, + Kókai Andrásné (15. évf.); március 23. (vasárnap) 9.00: + Bakó Jenő és Garai Margit; március 30. (vasárnap) 9.00: + Téglás József és felesége, élő és + cs.tagok;
ZAGYVARÉKAS: március 23. (vasárnap) 10.30: Kohlberger Gyula (5. évf.); március 30. (vasárnap) 10.30: + Faragó László (27. évf.) és felesége Dora Mária (35. évf.);
SZÁSZBEREK: március 23. (vasárnap) 17.00. (….)
1. Nagyböjt 3. vasárnapját ünnepeljük. Kedden, március 25-én Gyümölcsoltó Boldogasszony (Urunk születésének hírüladása) főünnep lesz Egyházunkban. Az ünnepi szentmise Újszászon lesz kedden 17 órakor. Zagyvarékason március 24-én hétfőn 16 órakor előesti szentmisével ünnepeljük.
2. A helyesen megélt nagyböjti időszakhoz hozzátartozik a szentgyónás elvégzése. Ahogy van lelki áldozás azok számára, akik nem tudnak szentségi áldozáshoz járulni, úgy a szentgyónásnak is lehet egyéni bűnbánati formája, önkéntes elégtétel vállalásával. Ez azonban nem teszi lehetővé a szentségi szentáldozást, hanem gyümölcsözőbbé formálja az Egyházban való jelenlétünket. A szentmisék előtt lehet gyónni. Kivéve a pénteki napot, mert akkor a mise előtt keresztutat végzünk. Nagypénteken idén is az újszászi temetőben végezzük a keresztutat és utólag imádkozunk az Idősek Otthonában meghalt és temetés nélkül elásott embertársaink megszentelt sírjainál. A virágvasárnap előtti pénteken a hívek önállóan végezzék a keresztutat a megmutatott minta szerint, én pedig gyóntatni fogok. Az idősek és betegek nagyböjt 5. vasárnapján, április 6-án részesülhetnek templomainkban a betegek kenetében.
3. Elkezdjük a passió éneklésre a próbákat. Szerdánként 18 órától próbál a kamarakórus, és mostantól azokat is várjuk, akik a passió éneklésben szeretnének segíteni. Virágvasárnap a Lukács-passiót énekeljük, nagypénteken a János-passiót. Bízzunk benne, hogy virágvasárnap (három hét múlva) mind a három templomunkban énekelni fogjuk a Lukács-passiót, mégpedig helyi közreműködőkkel. A nagyheti szertartásrend egyébként már megtalálható a honlapunkon és a templomok hirdetőtábláin.
4. A szentév alkalmából zarándoklatra megyünk május 24-én, szombaton Márianosztrára. Szép útvonalunk lesz a Duna-kanyarban és lélekemelő programunk. Gyerekeket is hozhatunk. Az ő útiköltségüket az egyházközség állja. A váci egyházmegyében négy helyen tudunk a szentévben búcsút nyerni a zarándoklatunkkal: a váci székesegyházban, Máriabesnyőn, Mátraverebély-Szentkúton és Márianosztrán. A zarándoklat rendre jótékony hatással van a templomi hitéletre is.
5. Szerdán 18 órakor énekpróba lesz a plébánián, pénteken 17.45-kor pedig a bérmálkozásra készülőket és a felnőtt keresztelendőket (katekumeneket) várom.
A Szentlélek ellen legfőképpen az vét, aki önmagát tökéletesnek tartja, így nem is lehet neki megbocsájtani, mert nem lát be semmit. Jézus egy helyen azt mondja, hogy a Szentlélek, ha eljön rábizonyítja a bűnt az emberekre, azt a bűnt, hogy valójában nem hittek Jézusban. Ez a belátás szükséges ahhoz, hogy a Szentlélek működni tudjon bennünk.
Ha eltűnik lelkünkből a megajándékozottság érzése, akkor elfogy a természetes öröm. Mesterséges módon kell örömet csiholni. Ha valakinek van egy igazi szerelme, nem kell tovább kujtorognia, az a személy teljesen betölti az életét. Az az érzés, amelyet a másik jelenléte és egyáltalán a léte ad, semmi mással nem ér fel. Vigyázzunk a természetes örömre – legyetek olyanok, mint a gyermekek! –, mert ha eltűnik vad hajszába kezdünk az egyre távolodó öröm után, aztán megelégszünk olcsó pótlékokkal. |